Upcoming Events Open For Registration


  • The online calendar only lists council and district activities available for online registration
  • The online calendar DOES NOT list meeting dates; you can find those in the PDF version of the printed program calendar (click the blue button below)

Listing of all upcoming training courses

Click on red event dates below to register or click on contact names to send an email. Some events will only accept registration via email. The training offerings are grouped in the following order below:

GENERAL All levels
CUB SCOUT PACKS Boys in 1st - 5th grades
BOY SCOUT TROOPS Boys 11-17 years old
VENTURE CREWS Coed youth 14-20 years old
VARSITY TEAMS Boys 14-17 years old
EXPLORER POSTS Coed youth 14-20 years old
YOUTH TRAINING Leadership Training for older youth

Have feedback on this page or interested in offering a training course?  Send an email to training.cac@scouting.org

GENERAL

MEGA TRAINING (GENERAL)
  Lost Pines Scout Reservation Staci Kilpatrick
POWDER HORN (GENERAL)
Sept 9-11 & 23-25, 2016 Camp Tahuaya (Belton) Harold Clipper
TRAINER'S EDGE (GENERAL)
Aug 20, 2016   Frank Fickett Scout Training & Service Center Curtis Heldstab - 512-589-5239
  Frank Fickett Scout Training & Service Center Beverly Roddy
  Frank Fickett Scout Training & Service Center Beverly Roddy
  Frank Fickett Scout Training & Service Center Beverly Roddy
TRAINING THE CHARTERED ORGANIZATION REPRESENTATIVE (GENERAL)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
UNIT COMMISSIONER BASIC TRAINING (GENERAL)
Jul 23, 2016   Frank Fickett Scout Training & Service Center Olan Kelley
Oct 15, 2016   Frank Fickett Scout Training & Service Center Olan Kelley
Apr 22, 2017   Frank Fickett Scout Training & Service Center Olan Kelley
Jul 22, 2017   Frank Fickett Scout Training & Service Center Olan Kelley
UNIVERSITY OF SCOUTING (GENERAL)
  ACC Eastview Campus Dave Read
WOOD BADGE (GENERAL)
Oct 7-9 & Oct 28-30, 2016 Lost Pines Scout Reservation Jeanette Schmitz - 512-585-3855
Mar 3-5 & 24-26, 2017 Lost Pines Scout Reservation Curtis Heldstab - 512-589-5239
TEXAS CAMPS YOUTH PROTECTION CLASSROOM TRAINING (GENERAL)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
  Thunderbird District Keri Steen
LEAVE NO TRACE AWARENESS WORKSHOP (GENERAL)
  Bee Cave District Jerry Bowerman

CUB SCOUT PACKS

BALOO - BASIC ADULT LEADER OUTDOOR ORIENTATION (CUB SCOUTS)
Aug 27, 2016   Chisholm Trail & Northshore Districts Quida Kammer
  Bee Cave District Jerry Bowerman
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
  Waterloo District Marilyn Ross
  Chisholm Trail & Northshore Districts Quida Kammer
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
  Waterloo District Marilyn Ross
  Sacred Springs District Kevin Yandell
COLORADO RIVER MEGA TRAINING WEEKEND (IOLS/OWL/BALOO)
  Colorado River District Joshua Moses - 512-921-5659
CUB WORLD ARCHERY RANGE MASTER TRAINING (CUB SCOUTS)
Sept 10, 2016   Camp Tom Wooten Bill Agnell
CUB WORLD BB GUN RANGE MASTER TRAINING (CUB SCOUTS)
Sept 10, 2016   Camp Tom Wooten Bill Agnell
DEN LEADER POSITION-SPECIFIC TRAINING (CUB SCOUTS)
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
  Bee Cave District Jerry Bowerman
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
  Chisholm Trail & Northshore Districts Quida Kammer
  Sacred Springs District Kevin Yandell
  Colorado River District Camporee Joshua Moses - 512-921-5659
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
  Colorado River District Joshua Moses - 512-921-5659
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
OWL - OUTDOOR LEADER SKILLS FOR WEBELOS LEADERS (CUB SCOUTS)
Aug 26-27, 2016   Chisholm Trail & Northshore Districts Quida Kammer
  Waterloo District Marilyn Ross
  Waterloo District Marilyn Ross
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
  Sacred Springs District Kevin Yandell
PACK COMMITTEE CHALLENGE (CUB SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
  Chisholm Trail & Northshore Districts Quida Kammer
  Sacred Springs District Kevin Yandell
  Colorado River District Camporee Joshua Moses - 512-921-5659
  Colorado River District Joshua Moses - 512-921-5659
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
CUBMASTER & ASSISTANT POSITION-SPECIFIC TRAINING (CUB SCOUTS)
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
  Bee Cave District Jerry Bowerman
  Chisholm Trail & Northshore Districts Quida Kammer
  Colorado River District Camporee Joshua Moses - 512-921-5659
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
  Colorado River District Joshua Moses - 512-921-5659

BOY SCOUT TROOPS

COLORADO RIVER MEGA TRAINING WEEKEND (IOLS/OWL/BALOO)
  Colorado River District Joshua Moses - 512-921-5659
IOLS - INTRODUCTION TO OUTDOOR LEADER SKILLS (BOY SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
MERIT BADGE COUNSELOR ORIENTATION TRAINING (BOY SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
  Thunderbird District Keri Steen
PATH TO EAGLE SCOUT (BOY SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
POWDER HORN (BOY SCOUTS)
Sept 9-11 & 23-25, 2016 Camp Tahuaya (Belton) Harold Clipper
SCOUTMASTER POSITION-SPECIFIC TRAINING (BOY SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
  Blackland Prairie District Staci Kilpatrick
  Sacred Springs District Kevin Yandell
  Colorado River District Camporee Joshua Moses - 512-921-5659
  Colorado River District Joshua Moses - 512-921-5659
SM/ASM SPECIFIC + IOLS COMBINED TRAINING (BOY SCOUTS)
  Chisholm Trail & Northshore Districts Quida Kammer
  Chisholm Trail & Northshore Districts Quida Kammer
TROOP COMMITTEE CHALLENGE (BOY SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
  Sacred Springs District Kevin Yandell
  Colorado River District Camporee Joshua Moses - 512-921-5659
  Colorado River District Joshua Moses - 512-921-5659

VENTURING CREWS

CREW COMMITTEE CHALLENGE (VENTURING SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
POWDER HORN (VENTURING SCOUTS)
Sept 9-11 & 23-25, 2016 Camp Tahuaya (Belton) Harold Clipper
VENTURING ADVISOR POSITION-SPECIFIC TRAINING (VENTURING SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman

VARSITY TEAMS

TEAM COMMITTEE CHALLENGE (VARSITY SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
VARSITY COACH POSITION-SPECIFIC TRAINING (VARSITY SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman

EXPLORER POSTS

EXPLORER LEADER ADULT BASIC TRAINING (EXPLORER SCOUTS)
  Bee Cave District Jerry Bowerman

YOUTH TRAINING

CHAPLAIN AIDE TRAINING (BOY SCOUTS - YOUTH TRAINING)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
DEN CHIEF TRAINING (BOY SCOUTS - YOUTH TRAINING)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
NATIONAL YOUTH LEADERSHIP TRAINING (OLDER YOUTH TRAINING)
Dec 27-31, 2016 Winter 2016 Amy Urban
  Spring 2017 Craig Dalton
  Summer Week 1 2017 Craig Dalton
  Summer Week 2 2017 Craig Dalton
PATH TO EAGLE SCOUT (BOY SCOUTS - YOUTH TRAINING)
  Bee Cave District Jerry Bowerman
  Thunderbird District Keri Steen